Wernisaż wystawy „Skróty przeszłości” w warszawskiej Galerii Mostra

Za nami inauguracja mojej indywidualnej wystawy „Skróty Przeszłości”, która 08 października otwarta została w Galerii Mostra w Warszawie. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło moje oczekiwania, galeria z wielkim trudem była w stanie pomieścić wszystkich gości. Cieszą mnie również wasze pytania i komentarze dotyczące prac. Dla artysty jest to zawsze sygnał, że sztuka, którą tworzy, budzi żywe emocje.

„Spotkania, poznane twarze, miejsca i emocje w barwnej twórczości okraszonej sporą dawką abstrakcji. „Skróty przeszłości” to zapiski chwil, które nie powrócą. Momenty zastane na płótnie są impresją, będąc tym samym streszczeniem doznań. Osobisty symbol staje się w twórczości Wojciecha TUT Chechlińskiego skrótem, pozwalającym dotrzeć do zakamarków wspomnień i pozwolić im znów odżyć”. Kuratorska analiza prezentowanych prac i przewodniej myśli zawartej w ekspozycji nie oddaje jednak wszystkich tropów ukrytych w dziełach. Prace wybrane na wystawę poruszają formalną stroną kompozycji. Myślę, że pasującym tu słowem jest „witalność” – dzieła, które możecie oglądać w Warszawie wibrują, są pełne moich prywatnych przemyśleń przelanych na płótno, ale zdolnych przypominać nam wszystkim, że droga naszego życia jest wyboista i pełna zakrętów. Chwil dobrych, pełnych szczęścia i uśmiechu, jak również momentów pełnych grozy, żalu, a nawet rozpaczy. Mam nadzieję, że choć cień tej myśli był waszym udziałem w trakcie wernisażu, zwłaszcza w kontekście pierwszej prezentacji zupełnie nowych prac o nieco bardziej stonowanej estetyce. Najlepszym komentarzem niech będą słowa, które usłyszałem na wystawie: „Już od progu galerii towarzyszy wrażenie, że to nie my, ale obrazy przyglądają nam się uważnie. Zostajemy skonfrontowani z przyjaznymi lub niepokojącymi twarzami-maskami, noszącymi emocje, które przecież mogą być naszymi własnymi. O czym chcą nam przypomnieć? Skąd się wzięły i dokąd nas zaprowadzą?”. Odpowiedź na te pytania jest niestety dla każdego z nas inna. Mam nadzieję, że drogę do uzyskania odpowiedzi otworzy wam wizyta galerii i chwila zadumy w towarzystwie moich obrazów.

Raz jeszcze pragnę podziękować wszystkim przybyłym, pani Lenie Szwed-Strużyńskiej, właścicielce Galerii Mostra, p. Annie Niemczyckiej-Gottfried oraz wszystkim patronom medialnym za pomoc w nagłośnieniu wydarzenia. Dzięki wam wieczór ten pozostanie na długo w mojej pamięci. Garstkę wspomnień w postaci fotorelacji z wydarzenia znajdziecie na Facebooku.
Wystawa „Skróty Przeszłości” w Galerii Mostra w Warszawie czynna do 20 października 2016 roku.

SKRÓTY PRZESZŁOŚCI
Wystawa malarstwa Wojciecha TUT Chechlińskiego w Galerii Mostra
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1623363551290315/

Wernisaż: 8 października 2016, godzina 17.00
Galeria Mostra , ul: Aleja na Skarpie 17, Warszawa
Wystawa potrwa do 20 października 2016
www.mostra.pl
www.tut.waw.pl

Patroni medialni:
O.pl
Weranda
Artysta i Sztuka
Lounge
Warszawa.pl
Kultura Online
Rynekisztuka.pl
Kultura Natychmiastowa

——-

Wojciech "TUT" Chechliński

 


Nazywam się Wojciech Chechliński, od wielu lat zajmuję się malarstwem. Moja historia ze sztuką rozpoczęła się, gdy w czasie warszawskiej wystawy zetknąłem się z twórczością Paula Klee. Wcześniej jedynie przyglądałem się rodzinnym kolekcjom dzieł sztuki, w których jeszcze przed wojną pełno było obrazów Tytusa Czyżewskiego, Wacława Taranczewskiego, Jana Cybisa czy Józefa Pankiewicza. Dziś mieszkam w Warszawie i tam też zapełniam kolejne płótna. Krytycy mówią, że to kubizm, abstrakcja i art brut. Wolę jednak myśleć, że tworzę swój własny świat, którym oczywiście z chęcią się dzielę.

Portfolio